ASBIS SK
ASBIS SK
VALUES NEWS

TRENDY: Google Cloud Platform
V minulej časti sme sa venovali prehľadu rôznych typov úložísk v GCP, dnes sa pozrieme aké typy databáz nám GCP ponúka.

Štandardne potrebujeme na inštaláciu databázy server(fyzický, alebo virtuálny) na ktorý nainštalujeme operačný systém(Windows, Linux, Unix...ai) a až následne inštalujeme databázovú službu. Tento prístup je pracný, zdĺhavý a náročný na správu(update, upgrade servera, operačného systému a databázového engine).

V tomto nám cloudové prostredie ponúka oveľa modernejší pristup a to cloudové natívne databázy.

Hlavné výhody natívnych cloudových databáz sú:

  • Nepotrebujeme dedikovaný server(fyzický, alebo virtuálny)
  • Nepotrebujeme inštalovať, patchovať, updatovať operačný systém
  • Nepotrebujeme inštalovať, patchovať, updatovať databázový engine
  • Cloud native DB ponúka celý rad databázových služieb
  • MySQL, Microsoft SQL, PostgeSQL
  • SQL, NoSQL, relational, non-relational, online škálovateľnosť
  • Replikácia, Backup/Restore, migrácia

Nemusíme obmedzovať na jeden typ databázy, ale môžeme použiť v podstate akýkoľvek typ, ktorý nám pre danú aplikáciu vyhovuje. Aké typy databáz nám teda GCP ponúka?

Cloud SQL

Plne spravovaná služba relačnej databázy pre MySQL, PostgreSQL a SQL Server. Cloud SQL automaticky zaisťuje, že vaše databázy sú spoľahlivé, zabezpečené a škálovateľné. Cloud SQL dokáže automatizovať všetky vaše zálohy, replikácie, šifrovanie a zvyšovanie kapacity - a zároveň zaisťuje dostupnosť viac ako 99,95% kdekoľvek na svete.

Cloud Bigtable

Plne spravovaná škálovateľná databázová služba NoSQL pre veľké analytické a prevádzkové zaťaženie s dostupnosťou až 99 999%. Bigtable je ideálna na ukladanie veľmi veľkého množstva dát a hodnôt a podporuje vysokú priepustnosť čítania a zápisu s nízkou latenciou pre rýchly prístup k veľkému množstvu dát. Priepustnosť škáluje lineárne - pridaním uzlov Bigtable môžete zvýšiť QPS (počet queries za sekundu). Bigtable je postavený na osvedčenej infraštruktúre, ktorá poháňa produkty Google používané miliardami, ako sú Search a Mapy.

Cloud Spanner

Plne spravovaná relačná databáza s neobmedzeným rozsahom, silnou konzistenciou a dostupnosťou až 99 999%. Všetky výhody relačnej sémantiky a SQL s neobmedzenou škálovateľnosťou. Vysoká dostupnosť s nulovým plánovaným výpadkom a zmenami schém za behu. Poskytujte vysoko výkonné transakcie so silnou konzistenciou medzi regiónmi a kontinentmi. Zameriava sa na inovácie a eliminujte manuálne úlohy pomocou funkcií, ako je automatické delenie databáz.

Firestore

Plne spravovaná, škálovateľná databáza. Integrovaná živá synchronizácia a režim offline uľahčujú vývoj aplikácií v reálnom čase. Jednoducho integrovateľná so službami Firebase a Google Cloud, ako sú Cloud Functions a BigQuery

Memorystore

Aplikačná cache, ktorá poskytuje prístup k dátam v priebehu milisekúnd, 100% kompatibilná s open source Redis a Memcached. Migrácia cache vrstvy do cloudu bez nutnosti zmeny kódu

Cloud Firebase Realtime Database

Synchronizácia údajov JSON v reálnom čase. Firebase Realtime Database je cloudová databáza NoSQL, ktorá vám umožňuje ukladať a synchronizovať údaje medzi používateľmi v reálnom čase.

Autor článku

Ľubomír Hatina
Pre-sales Engineer
ASBIS SK

 
 
 
 
 
 
 
 
Pobočka Bratislava

Tuhovská 33

831 06 Bratislava

Pondelok - Piatok:

od 8.30 do 17.00 hod.

E-mail: online_kontakt[at]asbis.sk

Telefón: + 421 2 321 65 111

maps
Pobočka ASBIS Košice

Moldavská cesta 8/B

040 11 Košice

Pondelok - Piatok:

od 8.30 do 17.00 hod.

E-mail: online_kontakt[at]asbis.sk

Telefón: + 421 55 321 65 11

maps
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Obchodné oddelenie

+421 2 321 65 777

Zobraziť klasickú verziu

Prevádzkuje ASBIS SK spol. s r.o.

Technické riešenie © 2021 CyberSoft s.r.o.

 
 
 

Naša stránka používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním našej stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac info